Podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe – który wybrać?

Panele podłogowe możemy podzielić na laminowane i winylowe. To jeden z najpopularniejszych materiałów do wykończenia podłogi. Dobry panel to nie wszystko. Gwarancją idealnej posadzki jest dobranie do paneli idealnego podkładu podłogowego. Idealnego, czyli takiego, który spełni nasze oczekiwania. Jakie to mogą być oczekiwania? Możemy szukać podkładu, który wyciszy pomieszczenie, albo takiego, który będzie stanowić dobrą izolację. Wreszcie możemy szukać podkładu, który sprawi, że nasze ogrzewanie podłogowe będzie efektywniej pracować. Właśnie mamy wodne ogrzewanie podłogowe podkład odgrywa najistotniejszą rolę. Dobrze dobrany realnie obniży rachunki. Natomiast źle dobrany podkład w takiej sytuacji może nie tylko zmniejszyć efektywność ogrzewania, ale także uszkodzić panele. Jakie podkłady pod panele zastosować, gdy mamy w domu ogrzewanie podłogowe?

Podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe musi pasować do rodzaju podłogi

Wyróżniamy dwa podstawowe typy paneli podłogowych: panele laminowane i panele winylowe. Każdy z tych materiałów wymaga innego podkładu. Podkładu, który uwypukli wszystkie zalety danego materiału, a jednocześnie zniweluje wady. Zadaniem podkładu podłogowego jest chronić podłogę przed uszkodzeniem, a jednocześnie poprawiać jej właściwości użytkowe. Gdy mamy ogrzewanie podłogowe sprawa się nieco komplikuje. Ponieważ musimy znaleźć podkład nie tylko dopasowany do podłogi, ale także do typu ogrzewania, który mamy w domu.

Ogrzewanie podłogowe wymyślili Rzymianie

Dla wielu będzie zaskoczeniem, że podgrzewane podłogi wymyślili Rzymianie. System nazwali Hypocaustum i był on wykorzystywany był do ogrzewania domów, term publicznych i prywatnych gorącym powietrzem. Słowo dosłownie oznacza “podogień”, od greckiego słowa hypo – poniżej lub pod spodem, i kaiein – spalić lub rozpalić ogień. W centralnym pomieszczeniu pod posadzką ustawiony był piec, który ogrzewał powietrze. Posadzkę układano na szeregu podpórek wysokości około 80 cm. Przestrzeń pomiędzy podpórkami tworzyła system kanałów wypełnianych gorącym powietrzem. Naukowcy przyjmują, że hypocastum zostało wynalezione przez Sergiusza Orata, choć nie jest to w pełni potwierdzone.

Podkład na ogrzewanie podłogowe – najlepszy jest PUM

Dziś ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowane w polskich domach. Ten typ ogrzewania zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe to modne rozwiązanie. To także bardzo duży wydatek i wyzwanie technologiczne. Jeśli planujemy zainwestować w ogrzewanie podłogowe zadbajmy by było możliwie jak najefektywniejsze. Tylko najlepszy podkład podłogowy zapewni komfort użytkowania ogrzewania podłogowego. Dobry podkład jest gwarancją podłogi cichej, bezpiecznej i efektywnej w zakresie ogrzewania podłogowego. Dlatego na podkładach podłogowych nie wolno oszczędzać. Podkłady dedykowane na ogrzewanie podłogowe charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym. To sprawia, że ogrzewając dom możemy zaoszczędzić spore kwoty pieniędzy.

To właśnie od podkładu zależy czy panele będą tak dobre jak obiecuje producent. Dobry podkład pod panele to wydatek nawet rzędu 20 zł/m2. Dlaczego warto tyle w niego zainwestować?

Od niedawna dostępne są na rynku podkłady PUM (poliuteranowo-mineralny). Gwarantują one najlepsze na rynku wyciszenie pomieszczenia (są do 30% cichsze od tradycyjnych podkładów). Są także bardziej wytrzymałe na nacisk, dzięki czemu chronią podłogę, ale przede wszystkim dzięki bardzo  niskiemu  wskaźnikowi  oporu cieplnego nadają się idealnie do położenia na ogrzewanie podłogowe.

Podkłady SOLAR Silenzer mają najniższy na rynku współczynnik oporu cieplnego, co oznacza, że doskonale nadają się do ogrzewania podłogowego i realnie obniżają koszty związane z ogrzewaniem. Afirmax Solar Silenzer to także jedyne na rynku podkłady premium, które łączą w sobie 3 zintegrowane elementy – podkład, folię i taśmę łączącą. Tak zaprojektowany produkt sprawia, że system stanowi szczelną barierę paroizolacyjną.

Ogrzewanie podłogowe to bardzo duży wydatek. Jeśli je planujemy zadbajmy by było możliwie jak najefektywniejsze. Tylko najlepszy podkład podłogowy zapewni komfort użytkowania ogrzewania podłogowego. Dobry podkład jest gwarancją podłogi cichej, bezpiecznej i efektywnej w zakresie ogrzewania podłogowego. Dlatego na podkładach podłogowych nie wolno oszczędzać.

Jaki wybrać podkład pod panele winylowe?

Panele winylowe są zwykle niewielkiej grubości z precyzyjnie wyfrezowanymi zamkami. Wymagają więc dedykowanego podkładu, który zapewni komfort akustyczny, zwiększy efektywność ogrzewania podłogowego oraz skutecznie ochroni zamki paneli winylowych. Bardzo dobrym wyborem na panele winylowe są podkłady PUM (poliuretanowe z minerałami), mogą być dedykowane na ogrzewanie podłogowe, który poprzez bardzo niski współczynnik oporu cieplnego, realnie obniża koszty związane z ogrzewaniem domu. Taki zakup zwraca nam się już po kilku sezonach grzewczych nie wspominając o szybszym czasie nagrzewania się pomieszczenia. Do paneli winylowych szukajmy dedykowanych podkładów dodatkowo oznaczonych jako LVT.

Dobry podkład jest gwarancją podłogi cichej, bezpiecznej i efektywnej w zakresie ogrzewania podłogowego. Od jakości podkładu zależy czy nasze panele będą trzymały parametry deklarowane przez producenta, a co ważniejsze podkład to warunek konieczny gwarancji na całą podłogę.

Wybierając podkład musimy określić, czy szukamy produktu pod panele laminowane czy pod panele winylowe. Te ostatnie są zwykle niewielkiej grubości z precyzyjnie wyfrezowanymi zamkami, wymagają więc dedykowanego podkładu, który zapewni komfort akustyczny, zwiększy efektywność ogrzewania podłogowego oraz skutecznie ochroni zamki paneli winylowych. Przy zwykłych panelach laminowanych, gdzie technologia budowy powoduje, że są głośniejsze i stanowią większy opór przy ogrzewaniu podłogowym dobrze dobrany podkład to podstawa komfortu akustycznego i poprawa efektywności energetycznej.

Najlepszy podkład na ogrzewanie podłogowe to taki, który pozwala na możliwie bezstratne przekazywanie ciepła do paneli. A zatem wybrany podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe, musi cechować się niskim oporem cieplnym.

Nie bez znaczenia jest także sam czas montażu i tutaj mamy najkrótszy czas montażu w przypadku PUM – forma rolki – rozwija się jak wykładzina, jednym ruchem nogi. Drugi polecany sposób to tzw. SMART, forma harmonijki, która pozwala nam 5 krotnie skrócić czas montażu w stosunku do podkładu w płytach. Na rynku dostępne są również podkłady zintegrowane 3w1 – które łączą w sobie podkład, folię paroizolacyjną i taśmę łączącą. Idealny podkład to taki który dobieramy pod nasze potrzeby.

Jeśli mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe musimy sięgnąć po podkład dedykowany takiemu rozwiązaniu. Idealnie na ogrzewanie podłogowe nadają się podkłady typu PUM (poliuteranowo-mineralne). Najlepsze z nich mają opór cieplny R-0,01 m2 K/W. Decyzja o wyborze podkładu podłogowego jest bardzo ważna. Od jego właściwości zależy nie tylko długowieczność naszej posadzki, ale także komfort cieplny i akustyczny.

Podstawowe rodzaje podkładów podłogowych, które nadają się do ogrzewania podłogowego

Podkłady poliuretanowe-mineralne (PUM) to produkt z wyższej półki zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Ideał na ogrzewanie podłogowe. Wyróżniają się bardzo dobrą wytrzymałością na nacisk, w związku z czym idealnie sprawdzają się w mocno eksploatowanych miejscach, np. w kuchni lub w przedpokoju. Ponadto podkłady mineralne charakteryzują się niskim oporem cieplnym, sprawdzą się zatem jako podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe. Doskonale przewodzą ciepło i zapewniają dobre wyciszenie.

Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) lepiej sprawdzają się przy eliminacji dźwięków uderzeniowych. Jeśli chodzi o redukcję hałasu kroków (RWS), wartości dla tych podkładów mieszczą się w przedziale 10-14%, co nadal jest wartością pozwalającą na słyszalną dla ucha redukcję odgłosu kroków. Dodatkowym argumentem może być stosunkowo niska cena. Jeśli chcemy ten rodzaj podkładu położyć na ogrzewanie podłogowe to pamiętajmy by podkład był możliwie cienki.